Slutet av maj 2023
Antal deltagare 8-12
I Katalonien återfinns cirka 90 arter vilda orkidéer. Och i Pyrenéerna är även den övriga floran enastående. Under en härlig vecka i maj kommer vi att hitta minst 30 arter av orkidéer i blom, varav ett tiotal arter av flugblomster, Ophrys. Du får uppleva de Pyrenéiska fotbergen i full vårskrud. Det finns tid för härliga strövtåg i lugn takt samt fotografering. Under en av dagarna besöker vi två lokaler på den franska sidan. Med på resan har vi daglig hjälp och guidning av en lokal orkidéexpert.
På kvällarna har vi artgenomgång. Fyra av nätterna bor vi uppe i den attraktiva bergsbyn Vallcebre och tre av nätterna centralt i Figueres. I Figueres ligger Salvadors konstmuseum ”Teatro museum”, vilket inte får missas. I Katalonien äter man dessutom väldigt gott! Vi reser i liten grupp.
Vi har många växtlokaler att besöka. Räkna med att vi är hela dagarna i fält. Vi vandrar 3-10 km varje dag, men i långsam takt. Kuperade sträckor förekommer, max 200 höjdmeter per dag.
Denna resa klassificerar vi som lätt.

Tidsplan
Dag 1 – Ankomst och Figueres
Ankomst till Barcelonas flygplats. Därefter kör vi förbi Barcelona två timmar norrut och checkar in på utmärkta hotell President, beläget centralt i Figueres. Gemensam middag på kvällen.
Vi bor tre nätter på Hotel President
Dag 2 – Garrotxa
Vår första dag ägnas åt några kortare strövtåg strax väster om Figueres. Våra lokaler ligger vid den lilla staden Olot. Här finns vulkanisk berggrund efter den sedan länge slocknade vulkanen Garrotxa. Vi gör en kortare vandring. Under eftermiddagen kör vi ner till Costa Brava för ett eventuellt eftermiddagsdopp och middag i en av de attraktiva små kuststäderna.
Frukost, lunch, middag ingår
Dag 3 – Sydfrankrike
Idag kör vi en timme norrut in i Frankrike. Vår första lokal ligger i Salses strax söder om Perpignan. Här finns stora bestånd av kärrnycklar, Anacamptis palustris. Så här års blommar också den spektakulära satyrnyckeln Serapias vomeraceae och flugblomstret Ophrys apifera. Där efter åker vi vidare till Corbieres och Bugarach. Här finns fina orkidémarker och vi gör en vandring i området före återfärden till Figueres.
Frukost, lunch ingår
Dag 4 – Figueres – Vallcebre
Vi checkar ut från vårt hotell i Figueres för att bege oss till vårt fantastiska boende i Vallcebre norr om Barcelona. Dagens exkursionsmål nås ungefär halvvägs vid Osona. Här stannar vi för en vandring i orkidémarkerna och lunch.
Vi besöker också en vingård. De katalanska vinerna är bland de bästa i Spanien. Under dagen befinner vi oss i distriktet Emporda. Under eftermiddagen ankommer vi till Vallcebre, här bor vi på den renoverade gamla bondgården Cal Ponç de Belians. Alla har moderna rum med privat dusch och WC. Vi får hjälp med middagarna, men ordnar själva frukost, picknickmat och drycker i det rymliga köket. Räkna med god mat, underbara utsikter, fågelsång och rika orkidémarker.
Frukost, lunch, middag ingår
Dag 5, 6 och 7 – Härliga dagar i Vallcebre
Kalkbergen runt Vallcebre är väldigt speciella. En hel dalgång är utsatt för skred och sättningar i marken. Området var en gång centrum för primitiv kolbrytning och många arbetare fick sätta livet till så sent som långt in på 1900-talet. Vi ser övergivna gruvor och nästan övergivna bosättningar. Naturen är attraktiv med kalkberg, bördiga sänkor och till och med kalfjäll i högre nivåer. Vi anpassar turerna efter vädret och rör oss i de nivåer där blomningen är som bäst. Om man vill gå en tidig tur, eller en kvällstur i närområdet finns massor av möjligheter. En av dagarna äter vi middag inne i Vallcebre. Gamar och andra rovfåglar ses dagligen.
Helpension, med all mat och dryck dessa dagar.
Dag 8 – Hemresa
Beroende på flygets avgångstid åker vi till Barcelonas flygplats (2 h). Om någon vill tillbringa ett par nätter före eller efter turen så går det lätt att ordna.

Pris och bokning
Allt detta ingår
Samtliga transporter enligt programmet.
Lokal orkidéexpert 6 dagar.
7 frukostar, 6 luncher, 6 middagar.
Utförlig artlista efter resan.
Ingår ej
Flyg t/r Barcelona
Höjdpunkter
Strövtåg i orkidémarkerna med likasinnade
Villan i Vallcebre
Den katalanska maten
Pris och bokning
13 500 kr
Enkelrumstillägg 700 kr
Anmälningsavgift 3000 kr vid anmälan, slutbetalningen 34 dagar före avresa, enligt faktura
För mer information och för att boka: anders.elmfors@naturtema.se